Мениджъри от водещи компании, сред които: Procter & Gamble, Kraft, PepsiCo, ConAgra, Pfizer и HJ Heinz, определят тенденциите за развитие на световната опаковъчна индустрия
От особено значение за добрия мениджмънт днес са взаимоотношенията на сътрудничество. Споделянето на иновационни идеи и партньорството във взаимоотношенията са в основата на ограничаването на разходите, устойчивостта и инвестирането на капитали. Друг важен момент е поставянето на точна цел и търсенето на адекватни решения. В глобален аспект динамиката на пазара на бързооборотни стоки е свързана с нуждата компаниите да инвестират в продукти, и по-точно в повишаване стойността на търговската марка. На практика това означава сътрудничество с цел осигуряване мащаб на проектите, ефективност и, разбира се, достигане на продуктите до по-голям брой потребители.
Специалистите в областта вече говорят и за т.нар. „изненадваща стойност“, която се наблюдава на вече развитите и развиващите се пазари и обхваща области като икономиката и устойчивостта. Важно е да се разбере, че понякога потребителите стават жертва на качеството чрез марката. Това означава, че усилията на всички, работещи в сферата на опаковането, трябва да бъдат насочени не само към подобряване на дизайна, но и към използването на щадящи околната среда суровини и материали. По този начин всички процеси ще се движат напред, т.е. ще следват иновациите.
Как тези процеси могат да бъдат внедрени в практиката? Тук специалистите са изправени пред дилемата да направят повече с по-малко. Един от начините за това е доброто сътрудничество и споделянето на иновациите. По този начин за много по-кратък период от време дадена технологична платформа може да премине от една област в друга (например доказано работеща иновация от сферата на бутилирането на напитки да премине в сферата на опаковането на хранителни продукти). На практика това означава не толкова инвестиране в новаторски идеи и скъпи технологии, колкото адаптиране на съществуващи такива към конкретното производство. Поради рецесията за много страни в момента най-голямото предизвикателство е запазването на стойността на марката. Точно затова темата за инвестиции, свързани с иновациите, е особено актуална. Оказва се, че макар и скъпа, тя е добре работеща. Доказва го новият продукт на Kraft Foods, за който компанията инвестира в опаковъчни материали и оборудване, за да запази лидерската си позиция на пазара. В случая с новата закуска на Kraft Foods вече не става въпрос за повече с по-малко, а за повече с повече (сн. 1).
За разлика от преди, днес индустриалните доставчици имат възможност да ползват огромния изследователски капацитет и ресурси на учените от цял свят. В тази връзка създаването на партньорства и организации за управление на продуктите на пазара е не само в полза на брандовете, но и в полза за крайния потребител.
Именно благодарение на сътрудничеството си с технологични партньори, ConAgra първи пуснаха на пазара произведената от рециклиран материал микровълнова тава CPET (сн. 2). Доброто сътрудничество и възможностите за обмен на технологии между партньорите е особено важно, тъй като на практика това означава, че нещата могат да се правят с по-малко инвестиции.
Напоследък много се говори за т.нар. „отворени иновации“. Терминът означава начин да се погледне отвъд традиционните неща, базирани на вече изградени знания и умения. Това е особено важно, тъй като днес светът е една отворена система и да се прилагат технологии от едно на друго място не е проблем. Така, вместо да ползват една и съща марка кетчуп (макар и с два различни начина на отваряне), потребителите от САЩ биха могли да опитат нещо ново — например от Европа, и наистина да погледнат „отвъд“ (сн. 3). Идеята познати до болка неща да бъдат правени по друг начин всъщност е много удачна, тъй като именно това е пътят за споделяне на иновациите, както и за навлизането им от една област на живота в друга. В крайна сметка никой досега не е успял да се развива и да върви напред, оставайки затворен в една непроменяща се система, при това за дълъг период от време.
Днес всяка голяма компания търси начини да утвърди присъствието си на пазара и за целта инвестира в собствени проучвания, ноу-хау и патенти. Успоредно с това компаниите непрекъснато се стремят към сътрудничество и обмен на технологии помежду си (сн. 4). В този смисъл ценни са не толкова еднократните идеи, колкото платформата, съдържаща иновации, които подлежат на развитие във времето и, разбира се, могат да бъдат ползвани многократно. Производителите се насочват към търсенето на технологии, които да адаптират, тъй като процесът на инвестиране в собствени открития е много по-скъп. Консолидирането на иновации и премахването на излишните процеси са стъпки, допринасящи за успеха на дадена компания или фирма. Именно изграждането на платформа, а не внедряването на една-единствена иновация представлява процес с ключово значение за намаляване на разходите и увеличаване на продуктовия обем.
Опаковъчните иновации изискват капиталови инвестиции.
Развитието на опаковъчната промишленост е свързано с инвестиции и те зависят както от марката, така и от пазара. В момента например PepsiCo инвестира 2 млрд долара в Китай. Holander пък спестява 9 млн долара годишно благодарение на инвестиции, направени за оптимизиране на инструменталната екипировка и промяна в дизайна на блистер опаковките (Lipitor).
Разбира се, винаги съществува риск, тъй като в крайна сметка продуктът се оценява от потребителя. Затова производителят никога не трябва да отива особено далеч, предизвиквайки негативно отношение, а оттам и отхвърляне на иновациите — още повече че процесът би бил еднакво неприятен и за двете страни. Идеален пример за креативен дизайн и интуитивен инженеринг е Lefebvre на PepsiCo (сн. 5). С цел да се наложи на пазара обемът на продукта е намален от стандартните 90–120 мл на 85 мл. По този начин екипът е създал продукт, произведен по максимално ефективен начин, с по-нисък въглероден отпечатък и особено функционален от гледна точка на потребителя. Това далеч не означава, че само защото инвестира в нов проект, производителят може да изгуби доверието на клиентите си. Разходите са повече от наложителни, особено в случаите, когато стартира някаква нова инициатива. Така или иначе в края, когато инициативата се превърне в продукт, именно потребителите са тези, които могат да я отхвърлят или да я оценят подобаващо.