Иновациите в програмирането бързо навлизат в многоликото опаковане – от компютърното проектиране на структурните и графичните решения на опаковките, през генерирането на опаковъчни спецификации* и софтуер за роботизирани палетизатори, до създаването на стратегии за бързо излизане на опакованите стоки на пазара и проследяването им от производството до продажбите с помощта на РЧИД – радиочестотни идентификатори.
Пазарният лидер в интегрираните предпроизводствени опаковъчни решения Esko обяви пускането на ArtiosCAD 7.0 – основна осъвременена версия на програмно обезпечение за структурен опаковъчен дизайн. Той е с разширена поддръжка за избор между широка гама конструктивни материали, нови инструменти за 3D визуализация и способи за увеличаване на производителността.
ArtiosCAD 7.0 дава в ръцете на дизайнерите инструмент за концептуално проектиране, разработване на продукти и на реалистични модели на опаковки, като осигурява за потребителите обширна библиотека от стандартизирани конструкции и възможност да създават собствени чертежи от скици.
В ArtiosCAD 7.0 е заложена възможността за експортирането на „анимираните кадри“ на триизмерния модел в поредица от JPEG или PNG файлове, което значително да улесни тяхното показване.
Освен това анимираните кадри могат директно и напълно автоматично да бъдат изнесени като PowerPoint презентация, при което всеки кадър да е на отделен слайд. Кадрите също така могат да бъдат експортирани, като Microsoft Word или Adobe PDF документи.
Комплектният софтуер осигурява поддръжка и за допълнителни листови материали извън вълнообразния и плоския картон – пеноматериали и пластмаси. За тях могат да се определят свойства като цвят, структура, блясък и прозрачност. Тъй като са подредени йерархично, потребителите могат да ги аранжират съобразно обичайните материали и структури, с които работят в своята организация. Така преработвателите могат да създават виртуални образци на базата на използваните от тях материали. Относителните тегла и цени (отнесени към единица площ) могат да се използват за калкулиране на теглото и единичната цена на опаковките. В комбинация с 3D модула тези характеристики осигуряват още по-реалистичен триизмерен образ на опаковките.
Една от най-интересните и иновативни характеристики на ArtiosCAD 7.0 е възможността за вмъкване на обемно изображение като фон за 3D модела. Например, може да се вмъква изображение на стелаж с рафтове в супермаркет за демонстриране, как разработваната опаковка изглежда в съседство с другите. За усилване въздействието на марката при презентации, във фона може да се вгради логото на компанията.
Тези качества на комплектния софтуер на Esko дават възможност на всеки участник в опаковъчната снабдителска верига да визуализира опаковката по-бързо и като следствие – да разработи опаковка, която излиза по-бързо на пазара.
Американците John E. Grant of Morton, Ill. и William T. Akright of Dunlap, Ill са разработили компютърна система и метод за дефиниране на опаковките по елементи. Съгласно U.S. Patent & Trademark Office: „Системата и методът дават възможност на потребителя да създаде набор от характеристики на елементите и да генерира опаковъчна спецификация като функция от тях. В допълнение, системата и методът използват съхранени в база данни опаковъчни материали и опаковъчни методи и дават възможност за асоцииране на един или повече опаковъчни материали и опаковъчни методи по елементи за създаване на опаковъчната спецификация“. На изобретателите е издаден U.S. Patent No. 7,069,273 през юни 2006 г.
ABB Robotics е разработила ефикасен програмен инструмент за палетизиране на стоки, наречен PickMaster 5.0. С него палетизирането може директно да се роботизира с помощта на изчерпателна конфигурация от параметри в зависимост от приложението. Конфигурирането е на база офлайн персонален компютър, който се свързва с контролера на робота и се управлява със сензорен дисплей, монтиран на подвижна гъвкава конзола. В PickMaster 5.0 са интегрирани палетните характеристики и параметрите (конфигурациите) на продуктите. Софтуерът комбинира данните за конкретното приложение и паметта на робота за автоматично генериране на неговите манипулации, включително за координирано управление на захващащото устройство за единично или групово поставяне на продуктите по местата им.
Главният спонсор на втория годишен конкурс на Package Design Magazine за опаковъчен редизайн – Paxonix, отдел на MeadWestvaco, осигуряващ програмни решения за управление на активите в областта на опаковането, е предоставил на участниците в конкурса последната версия на своя софтуер PaxPro 3.0. С този програмен продукт дизайнерите могат да създават стратегически решения в изпълнение на задачи с ключово значение за ускорено излизане на продуктите на пазара посредством препроектиране на техните опаковки.
Все повече големи търговски вериги за търговия на дребно започват да изискват от своите доставчици да въвеждат радиочестотни идентификатори (РЧИД) като по-ефикасно средство за проследяване на техните продукти по дължината на снабдителските вериги.
Например, Wal-Mart оповести през миналата година, че ще иска от големите си доставчици да използват РЧИД. В Германия Metro има амби-циозна програма да въведе РЧИД за всички продукти при движението им до местата на продажбите.
РЧИД се състоят от хардуер – чипове, които четат по електронен път, и софтуер – необходим за проследяването на продуктите. Системата RFID-to-Go на Ross Systems е ефективна, удобна за използване и дава възможност на компаниите да изпълняват изискванията за съответствие на големите търговски вериги. Системата подобрява освен проследяемостта на продуктите, мониторинга на наличностите в реално време и изпълняването на поръчките. Софтуерът може да се настройва, така че да съответства на мощностите на производителите на хранителни, фармацевтични и битови продукти.
Съвместимостта на софтуера с електронния продуктов код (ЕРС) допълва възможностите му при планирането на ресурсите и управлението на снабдяването. За да е приложим софтуерът навсякъде по света, Ross Systems се е кооперирала с GlobeRanger – водещ доставчик на РЧИД и сензорни софтуерни решения, като ще използва неговата iMotion Edgeware платформа за предоставянето на системата RFID-to-Go на производителите по света.