Според прогноза на Международната енергийна агенция от 2005 г., през 2010 г. един барел суров петрол ще се търгува на международните пазари на цена от 40 долара. На 24 юли 2008 г., ако някой иска да си купи барел петрол, ще трябва да заплати…124 долара. Реалността се разминава с прогнозата с повече от 300%!
Неконтролируемите цени на този ценен ресурс създават реална опасност за световната икономика. Петрол се използва в производството на електроенергия, в химическата промишленост, във фармацевтиката, в селското стопанство, къде ли не. Но няма сектор, който ще бъде по-ощетен от неконтролируемия растеж на цените на петрола, отколкото транспортния сектор. През 2004 г. около половината потребление на нефт в света се дължи на транспорта, а прогнозите са, че през 2030 г. този дял ще нарасне до около 60%. Само в САЩ на транспорта се дължат около 2/3 от крайното потребление на нефт и нефтопродукти.
В България ситуацията е подобна – крайното потребление на нефтопродукти у нас през 2006 е 3,85 Mtoe1. Делът на транспортния сектор в крайното енергийно потребление през 2006 г. достига 29,6%. Делът на нефтопродуктите в енергийното потребление на сектора достига 98% (графика 1 и 2). Като се има предвид, че у нас нефтът изцяло се внася, това е основание за притеснение.
Енергийна интензивност и ефективност
Напоследък е много модерно да се говори за енергийна ефективност, въпреки че често това понятие не е много ясно на хората. Според Агенцията по енергийна ефективност, това е съотношението между изходното количество произведени стоки, услуги или енергия, и вложеното количество енергия. Енергийната ефективност се оценява с няколко основни показателя:
● Първична енергийна интензивност – мярка, която показва колко първична (непреобразувана) енергия се използва от дадено предприятие за преобразуване в 1 toe друга енергия (например, колко toe въглища се използват за производство на 1 toe електроенергия и/или топлоенергия);
● Крайна енергийна интензивност – мярка, която показва колко енергия за крайно потребление се използва от предприятие, сектор или от икономиката като цяло за производство на 1 лв. добавена стойност.
България е водеща в ЕС по енергийна интензивност на икономиката. През 2005 г. средната крайна енергийна интензивност за ЕС е била 0,21 toe за 1000 евро БВП, докато за България този показател е 1,58 toe, или над седем и половина пъти повече.
Транспортът е единственият сектор с растяща енергийна интензивност през последните години, и единственият, в който ръстът на потреблението на енергия изпреварва ръста на БВП. Поради спецификата му, той е и един от секторите, където е най-трудно да бъдат приложени мерки по енергийна ефективност. Някои от подсекторите, като например въздушния и речния транспорт, дори са изключени от всякакви стратегии, програми и т.н. за въвеждане на мерки по енергийна ефективност, както в България, така и в ЕС, защото се счита, че това би било безпредметно. И все пак съществуват някои начини за повишаване на енергийната ефективност в транспорта. Тук ще се спра на мерките, които могат да се приложат при транспорта на товари. Ето някои по-основни:
● Прилагане на съвременни технологии за опаковъчен дизайн, палетизиране и контейнеризиране. Така се оптимизира товарното пространство и товароносимият потенциал на превозното средство се използва по-пълно. Например, някои компании за производство на перилни препарати вече опаковат своята продукция в икономични опаковки без съдържание на въздух – така се пести обем. Чрез максимално използване на товароносимостта на превозното средство могат да се избегнат повторни превозни курсове, да се изминат повече тонкилометри при същата консумация на гориво;
● Развитие на управлението на веригата на доставките – управлението на веригата от доставки включва превоза и съхранението на всички изходни материали за производството на стока или услуга, всички спомагателни материали за основната дейност на предприятието и всички произведени блага от точката на доставка до точката на използване. Логистиката, управлението на автомобилния парк и управлението на складовите запаси са негови компоненти. Управлението на складовите запаси оптимизира достъпа до запасите и по този начин се хаби по-малко енергия за транспортиране. Новите технологии (например, RFID, която служи за отдалечено и точно идентифициране на стоки и всякакви други обекти, вкл. животни и хора) дават възможност за централизирано проследяване и управление на стоки и материали. Някои складове имат огромни площи, и такива системи значително ще оптимизират транспортирането на стоките или материалите на територията на склада. Други технологии, като например GPS и ГИС2 системи, се използват за ефективното управление на автомобилните паркове на фирмите. Те са в състояние да оптимизират маршрута и значително да намалят излишните изминати километри. Актуализацията на маршрута на превозните средства в реално време позволява на флийт мениджъра3 да пренасочи водача по най-краткия път, ако инцидентно се наложи да се посетят клиенти или обекти;
● Управление на задръстванията, въвеждане на интелигентни транспортни системи – такива системи могат да управляват светофарните уредби или дори да променят пътните знаци или да събират такси по електронен път (при което се намаляват задръстванията на toll-будките). Съществуват методологии за управление на задръстванията, при които комбинация от GPS и таксуваща система в автомобила принуждават шофьора да плати такса, ако навлезе в зона с тежки задръствания. Разбира се, за да работи такава система ефективно, шофьорът трябва да има възможност за избор откъде да мине. Предпоставка за това е следващата много важна мярка, а именно:
● Инвестиции в инфраструктура – за намаляване на енергийната интензивност на транспортния сектор е изключително важно да съществува добре развита инфраструктура – пътища, железопътни линии, интермодални терминали, мостове, тунели, виадукти, кръстовища, пристанища, летища, както и прилежаща инфраструктура – тротоари, пътни знаци, светофарни уредби, сигнализация, различни сензори, дренажи и т.н. Всичко това трябва да бъде развито като интегриран комплекс. Това ще позволи оптимизация и управление на маршрутите, комбинациите от превози и като цяло – управлението на веригата на доставките. Различните видове транспортни системи, респективно различни те видове инфраструктура, трябва да се развиват балансирано и в съответствие с обща стратегия. В България е силно развит нискоефективният автомобилен транспорт за сметка на по-високоефективния жп, морски и речен транспорт. Предизвикателство е изграждането на интермодални терминали, които свързват различните видове транспорт и са ключови за интегрираното му развитие. От началото на годината у нас действа програмата „Марко Поло“ за финансиране на транспортни проекти и вече се приемат документи за нея. Предстои изграждането на няколко интермодални терминала, единият от които е в София, на гара Подуяне. Въпреки това мнението на експертите е, че България изостава в областта на транспортно-логистичната система с десетилетия.
Енергийната ефективност при транспорта на товари е от критично значение за развитието на икономиката. Ако преди 2 години прогнозата е била, че до 2010 г. цената на нефта ще бъде около 40 долара за барел, а в момента тя вече надхвърля 120 долара, не се знае какво ще бъде положението дори след съвсем кратко време. Като се има предвид, че транспортният сектор консумира половината нефт в света, това означава, че на риск са поставени търговията, снабдяването, дистрибуцията на блага. Проблемът е сериозен и се налага интегриран подход. Развитието на технологиите по опаковане е много важна част от този подход.