За работен поток се говори, когато отделните работни операции са свързани и координирани помежду си „в мрежа“. От общия работен поток на флексопечата особено интересна е дигиталната обработка на изображенията върху фотополимерната форма като част от нейната изработка.
Ако се съпоставят двата способа за изработка на фотополимерни форми (класически и дигитален), се установява причината за различията в качеството на така наречената главна експонация. При класическия способ върху фотополимера се експонира филм. При дигиталния метод експонацията на изображението става при пълен достъп на кислород от въздуха.
Всички елементи на дигитално обработената печатна форма са по-малки в сравнение с класическата. Това води до ограничено нарастване на тоналността и подобрено контролиране на частите с малък растер.
Сравнението между класическия и дигиталния работен поток изяснява преимуществото на последния.
Днес се счита, че в някои области флексопечатът заема върхова позиция, която трябва да се защитава — време за изработка, ширина на платното на работния материал, ефективност на способа, качество и възможност изискванията към него да се изпълняват гъвкаво. Възможностите за неговото усъвършенстване вече са в ход, вкл. чрез въвеждане на нови материали и системи (например, безкрайните фотополимерни копия или алтернативи в процеса на производство). Днес много печатни форми се изработват по дигиталния метод, с което се повишава и сигурността на системата.
Качествени Мат/Гланц ефекти и устойчивост на изтриване
Облагородяването на печатните продукти се осъществява предимно чрез лакиране. С патентования способ Drip-off могат да се постигнат мат/гланц ефекти на конвенционална офсетова машина в един работен ход при използване на обикновени офсетови мастила. Ефектът се получава чрез специални Drip-off лакове (при интерес, от редакцията на списанието може да се получи допълнителна информация).
Точното получаване на мат/гланц ефект (фин шрифт, линии, растер) е високо изискване за множество печатни продукти, особено при печат на опаковки и етикети.
Какво представлява този нов способ?
Отпечатването става с обикновени печатни мастила. Мат/гланц ефект се осъществява чрез печатната форма на последната печатна секция. Тук се изчистват местата, които трябва да са гланцови. Употребата на специалния маслен Aquaprint Drip-off мат лак става в последната печатна секция.
В следващата лакираща секция цялостната площ се отпечатва със специалния Aquaprint Drip-off гланц лак.
Двата лака са създадени така, че на местата, където има мат лак, гланц лакът се отблъсква. При това отблъскване се получават малки капки лак, които образуват неравен слой, отразяващ неравномерно светлината и тези места въздействат като лежащия отдолу мат лак. Върху изчистените места гланц лакът образува равно лаково покритие, въздействащо като силно гланцово покритие.
Посредством нанасяне на различни количества от двата вида лак могат да се получават желаните гланцови ефекти с до 70% разлика.
Цялостното покритие с гланцов лак създава и устойчивост на продукта против изтриване.
Продукти за прилагане на способа:
- Aquaprint Drip-off мат на маслена основа за печатната секция;
- Aquaprint 930 Drip-off дисперсионен гланц лак за лакираща секция (два вала);
- Aquqprint 975 Drip-off дисперсионен гланц лак за камерна ракла;
- Aquaprint 1060 Drip-off — нова разработка дисперсионен гланц лак за камерна ракла и по-висок гланц;
Системата е приложима при скорост на печата до 18000 л/час, както и при печат лице-гръб.