Прогнозите за развитието на пазара за опаковъчна техника в света са да достигне забележителния обем от 40,3 млрд. долара през 2012 г. Това постоянно нарастващо търсене се дължи на утвърждаването на опаковането като мощен маркетингов инструмент и като рефлектор на вечно растящите и променящи се изисквания на потреблението. Иновациите са отличителен белег при производството на съвременна опаковъчна техника, която вече е важно средство за прогреса в стопанския живот.
Опаковането с добавена стойност е доминиращ фактор, задвижващ търсенето на нови и ефективни машини. Заедно с това навлизането на новите технологии, развитието на комплексни опаковъчни материали, тенденциите в храненето, дизайна, многократната употреба и удобството оказват дълбоко въздействие върху структурата и характеристиките на пазара за опаковъчна техника. От ключово значение са автоматизацията, интегрирането, стандартизирането, универсалността, сигурността, бързите пренастройки и съкратените производствени цикли.
Производителите на опаковъчна техника могат да се справят с текущите икономически условия, като предлагат висока стойност чрез надеждност, производителност и гъвкави решения — важни критерии при закупуването на машини от компаниите за потребителски и промишлени стоки. Счита се, че днес най-действените критерии при вземането на решение за закупуване на опаковъчна техника са: замяна на старите машини с нови по-ефективни и добавяне на нови машини към съществуващия парк с цел приспособяване към новите продукти, нахлуващи на пазарите.
Големият ръст в производството на готови за подгряване и консумация храни поставя високи изисквания към тяхното опаковане. Едно такова изискване е опаковките винаги да съдържат точното количество продукти. Друго високо изискване е спазването на перфектни хигиенни условия при производството и опаковането на готовите храни. Освен това те трябва да са добре приготвени, вкусни, апетитни и хранителни - като домашно приготвените. Манипулирането на готовите храни е сложен процес и поради необходимостта от дозиране и разполагане на различните съставки и смеси в различни опаковки. Големите европейски производители на готови храни вече инвестират в комплектни автоматизирани системи за претегляне и опаковане на храните. Една от компаниите, които произвеждат такива линии — шведската Bilwinco, предлага замяна на ръчния труд и точно формиране на индивидуалните порции с помощта на автоматизирана система за разфасоване и опаковане, която е универсална и пригодена за чести пренастройки. Системата включва станция за разтоварване на контейнерите с продукти, захранваща вибрационна секция и конвейер за транспортиране на продуктите до многогнездовата теглилка BW128W. Теглилката дозира порциите в пълначния възел, който гарантира коректното разполагане на порциите в подложките на слоеве, смесени, един до друг и в различни части на опаковката.
Пренастройването на методите за пълнене става за минути с помощта на контролното табло и съвсем малко механични напасвания. Компанията предлага подобна система за формиране и опаковане на сандвичи, която е мобилна и може да се отделя от линията за лесно почистване с цел спазване на високите хигиенни изисквания.
Растящата консумация на плодови сокове, чайове, тонизиращи напитки, овкусени минерални води и млечни напитки с удължен срок на годност налага на производителите на опаковъчна техника да намират целесъобразни решения за горещото пълнене на такива чувствителни продукти, някои от които са с висок вискозитет. Известната компания Sidel е конструирала и предлага такава машина, която осигурява максимална точност на напълването посредством технология за електронно измерване на продуктовия поток. Празното пространство в горната част на опаковката може да се определя в зависимост от изискванията на клиента, да се настройва автоматично или да се модифицира с помощта на интерфейс човек-машина. Рисковете от разливане на продукта са минимизирани, благодарение на функцията за снижаване на вентила до бутилката преди започването на пълненето.
Въпреки добрите качества на питейната вода в Европа, делът на бутилираните води расте стабилно. В резултат се очаква през 2009 г производството на РЕТ бутилки да се увеличи със 7%. С това нараства и значението на икономическата ефективност при производството на РЕТ бутилки и бутилирането на водите.
В усилията да рационализират производствените процеси и да намалят необходимостта от големи работни пространства, водещите производители на оборудване успяха да интегрират машините за бласформоване на бутилките и пълначните линии. След като събирането и рециклирането на използваните РЕТ бутилки вече е добре организирано, напред излезе необходимостта от тяхното олекотяване с цел икономия на материали при опаковането на водите.
Въпреки интегрирането на операциите, бутилиращите линии все още имат проблеми с прекъсването на работния цикъл поради задръствания и засечки в работата на конвейерите. Новите системи за управление елиминират тези проблеми чрез различни нововъведения и контролни функции. Една новост е използването на миещите секции в интегрираните линии за охлаждане на постъпващите нови бласформовани бутилки. При опитите за олекотяване на бутилките се оказа, че вграждането на уякчаващи ребра ги прави по-крехки и това ограничава намаляването на тяхното тегло. Този проблем се отстранява чрез използване на гъвкавостта на материала, чиято „памет“ за формата я възстановява след евентуално деформиране при преминаването през конвейера, при опаковането и при транспортирането.
Друга иновация в сферата на малките РЕТ опаковки за растящия сегмент на здравословните храни е използването на термоформоване и дълбоко изтегляне. При този комбиниран процес дебелината на стената на бутилката остава абсолютно еднаква навсякъде по нейното тяло, а теглото намалява почти наполовина в сравнение с бласформоването при запазване на нужната стабилност на опаковката. Техниката е съвместима със съществуващите машини за пълнене и затваряне и поддържа обичайната производителност.
Тези най-нови решения за оптимизиране на опаковъчните линии за води и здравословни храни в РЕТ бутилки са демонстрирани успешно на Interpack 2008.