Производителите на бързооборотни продукти търсят високопроизводителни опаковъчни машини. Но дори и най-големите компании имат нужда от периодично опаковане на по-малки обеми продукция, които не са подходящи за високоскоростните линии.
Интересът към опаковъчните машини със средна и малка производителност не е приоритет само за малките компании. Понякога се налага опаковане на продукти с размери извън стандартните и други малки или средни обеми, които не са подходящи за високопроизводителните линии – най-малкото поради неефективността на пренастройките за краткото време на експлоатация.
В някои случаи, на по-малките и по-бедните пазари не са нужни големи обеми опакована продукция. Тогава е напълно целесъобразно използването на по-малко производителна и по-евтина техника. Този подход се прилага и при преминаване от ръчно към механизирано опаковане.
При вземането на решение за купуване на по-малки и по-непретенциозни машини е необходим много прагматичен подход. Купувачът на машината трябва да се концентрира върху действителните изисквания за нейната експлоатация. Така той ще постигне минимално ниво на капиталовложението, което да е задоволително за неговия проект. По този начин се минимизира и обвързването с големи мощности при необходимост от промяна на опаковката, а това осигурява по-голяма гъвкавост.
Напасването на опаковъчната техника към производствения капацитет е от критично значение за купувача на машини за опаковане. Често пъти използването на по-непретенциозна техника при въвеждането в производството на нови продукти е само първата стъпка. С възприемането на продукта от пазара и налагащото се увеличаване на обема на производството, става възможно използването на по-модерна и по-производителна техника, но това се основава по-скоро на пазарния успех, отколкото на разсъждения и оценки.
Машините с по-ниска производителност и относителна простота на обслужването се усвояват по-лесно от операторите. Това означава по-кратко обучение и по-ниска чувствителност към промените в обслужващия персонал и персонала по поддръжката.
Компанията може да си създаде сериозни проблеми, ако закупи по-съвършено оборудване, което изисква умения, надвишаващи опита на персонала по обслужването и поддръжката.
Когато се обсъжда закупуването на по-опростена техника, не е задължително да се прави компромис с автоматизацията или качеството на опаковането. Днес има много фирми, които предлагат комплексни автоматизирани системи, включващи автоматично манипулиране на продукта, автоматично групиране и поставяне в опаковката, автоматичен контрол, и всичко това – предназначено за производства с малки и средни обеми. Съществуват и допълнителни модули за кодиране, отпечатване на датата, контрол на точния брой продукти във всяка опаковка и т.н.
Поради интензивното развитие на производството на опаковъчна техника става все по-трудно да се подбере подходящият доставчик. При недостатъчно средства в бюджета на купувача често се стига до неправилен избор, несъответстващ на изискванията за опаковане на продукцията. Затова, още при подготовката на годишния бюджет, е необходимо да се заложи закупуването на подходящата техника.
При това, проектите обикновено са или подценени, или надценени. Тук съществуват две ситуации:
а) Необходима е нова комплектна опаковъчна техника;
б) Към съществуващата опаковъчна линия се налага добавяне на нов възел или модул.
И в двете ситуации трябва да се съобразява производителността на всеки възел и съответната необходимост от акумулиране при недостиг на някой компонент – затова компонентите трябва да се планират „в група“. Често пъти, поради недостиг на площ, около машината не се оставя достатъчно място за различни манипулации и това намалява ефективността на нейната експлоатация.
При избора на техниката е необходимо да се има предвид сезонността на производството, както и времето за настройване, поддръжка, хигиенно обслужване и други.
Ако машината е универсална и се използва за различни размери опаковки, трябва да се предвиди наличността на съответните части за подмяна. Всички тези фактори трябва да се обсъждат с доставчика преди закупуването. Разузнаването на възможностите на различни доставчици също е важен момент при избора на подходящата опаковъчна техника.
Важна е гарантираната доставка на резервни части – при местни доставчици на техниката това обикновено не е особен проблем, но ако тя е закупена от чужбина, е нужно много прецизно договаряне.
Примери за някои тенденции в развитието на опаковъчната техника:
Изявена тенденция е увеличаването на универсалността на опаковъчните машини. Един начин е вграждане, например, на самостоятелен модул за свиваемо опаковане с бърза настройка на входа и изхода в рамките на 10 минути, когато се сменя опакованият продукт. Цената на такива модули е значително по-ниска в сравнение с изцяло нова система за опаковане в свиваемо фолио. Електронното контролно табло с настройка „с докосване“ моментално разпознава новото захранване и автоматично пренастройва обвиването с едно докосване на бутона. С такава система могат да се изпълняват над 100 „рецепти“ за размерите на опаковката, които се запаметяват и много бързо могат да се повтарят отново.
Интересна е универсалната машина за обвиване в ръкавно фолио на широка гама опаковки – пълни и празни, мокри и сухи, от стъкло и метал, от картон и пластмаса, от 20 до 1500 см³ вместимост. Машината гъвкаво се приспособява към съществуващи пълначни и опаковъчни линии. Захранването с ръкавно фолио от ролка е без прекъсване и с избор на точното фолио. Мултиперфориращо устройство осигурява вертикални, хоризонтални и Т-образни перфолинии. Могат да се използват PET, PE, OPS и OPP фолиа с дебелина 40–130 микрона. Свиването се осъществява с инфрачервени лъчи и горещ въздух, в зависимост от нуждите, като параметрите на свиването се контролират прецизно.
В някои страни се наблюдава увеличаване на търсенето на „бутикови“ вина. Това рефлектира в увеличеното търсене на мобилни бутилиращи линии. В отговор са разработени такива подвижни системи за бутилиране на бутикови вина – в началото на процеса бутилките се подават на конвейер, след което се хигиенизират, пълнят, затварят с коркова тапа и етикетират. След проследяващата станция бутилките се поставят в кашони и се транспортират до склада с вилков повдигач.
За задоволяване потребностите на малките и средните предприятия от компактни опаковъчни машини е конструирана малка вертикална формовъчно-пълначна-затваряща машина (ФПЗ) с до 220 цикъла/мин., подходяща за високоскоростно опаковане на захарни изделия и закуски (снаксове). Размерите на гъвкавите опаковки от типа „възглавница“ са в широки граници, като пренастройването е просто и бързо.
Избор на подходяща опаковъчна техника

Още статии от същата категория
-
Автор: ProPack Magazine
0 Опаковъчни решения за ... -
Автор: ProPack Magazine
0 X-Rite технология на i1Display Pro за ... -
Автор: ProPack Magazine
0 Печатните опаковки от Xerox с едни ... -
Автор: ProPack Magazine
0 Аtlantic Zeiser с нови интегрирани ... -
Автор: ProPack Magazine
0 Ролните преси на Indigo -
Автор: ProPack Magazine
0 HD Flexo