Без палети стоките не биха могли да бъдат придвижвани ефективно по дължината на снабдителските вериги. Те са незаменимо средство за уедряване на товарите и тяхното механизирано манипулиране в складовите и търговските пространства.
Днес производителите на палети изпитват натиска на изискването да възприемат по-целесъобразни от екологична гледна точка методи като намаляване използването на масивна дървесина или използване на повече многооборотни палети, за да се справят с растящите цени на дървесината в цяла Европа. Тъй като изходният материал натежава със своите 75% от цената на една палета, вече е по-изгодно да се намалява използването на дървесина при производството на палети. Друга опция е да се използва палетният пул на СНЕР, разполагащ с над 120 млн. възвръщаеми палети. Обществената настройка към рециклирането ориентира производителите и ползвателите на палети, освен към намаляване на количествата отпадъци, постъпващи в сметищата, и към намаляване въздействието на растящите цени на масивната дървесина. Според президента на Конфедерацията за опаковки и палети от дървесина Джон Дай, много полезно би било и въвеждането на стандартизирани палетни размери за всички ползватели на тези средства за уедряване на товарите.
В търсенето на алтернативи на дървесината, английското поделение за промишлени опаковки на SCA Packaging е въвело фамилия 100% рециклируеми палети от вълнообразен картон с висока товароносимост. Те се печатат добре и могат да се ползват като дисплеи в търговските пространства. След употреба могат да се поставят в контейнерите за селективно събиране на отпадъци при търговците на дребно (супермаркетите). Недостатък е, че не могат да се складират на открито, но пък заемат по-малко пространство от дървените палети. От друга страна, палетите от дървесина могат да се ремонтират, рециклират и в края на жизнения им цикъл да се изгарят за добив на енергия, а това ги прави устойчиво решение на проблема.
Едно от предимствата на пластмасовите палети е, че винаги се произвеждат с точно повтарящи се размери, не се огъват или развалят. Това са важни за автоматизираните системи качества, тъй като не се налага прекъсване на процесите поради засечки от разкривени или разглобени единици, както става при използването на дървени палети. Освен това, пластмасовите палети са монолитни, по-чисти и се хигиенизират по-лесно, поради което печелят популярност в хранителната индустрия. Те са по-леки от металните и не ръждясват и не деградират като тях, не се увреждат от влага като палетите от вълнообразен картон и имат висока товароносимост. Най-често се произвеждат от рециклирани материали и могат отново да се рециклират.
Германският производител на бира Erdinger е избрал за своите промоционални кампании една от комбинираните полупалети на СНЕР. Продуктите на компанията се продават директно от палетите, което спестява разходи на търговеца и намалява уврежданията на продуктите, свързани с тяхното манипулиране. Според главния мениджър по продажбите Michael Schuler, полупалета е идеално решение за представяне на продуктите в търговските пространства. Лесно се придвижва и позиционира на подходящите места в магазините и това улеснява представянето и популяризирането на продуктовата марка на компанията.
При палетизирането на товарите един от основните въпроси е как да се предпазят продуктите по време на движението им по дължината на снабдителската верига. Методите за постигане на монолитност на окрупнените товарни единици и стабилизирането на опаковките върху палетите помагат за намаляване на уврежданията на продуктите при доставките.
Един метод е използването на адхезиви, които се поставят върху опаковките при стифирането им по височина и така се предотвратява приплъзването и нарушаването на товара преди, по време и след транспортирането му, както и запазване на целостта на монолитната единица. Лепилата се прилагат по различни начини — на ивици, точки или кръгове, за да се намали увреждането на опаковките и печата върху тях при депалетизирането им, както и при промяна на температурата и влагата в обкръжаващата среда.
Обвиването на товара с разтегливо фолио (стреч) го стабилизира върху палетата, като осигурява предимство при предпазването му от запрашаване и замърсяване. Но в някои случаи, например, когато се палетизират пресни земеделски продукти, фолиото може да задържа влагата под обвивката и така да се ускори загниването на продукцията. Влагата може да наруши и здравината на опаковките и така да се застраши целостта на единицата и стабилността на товара.
При разчетите на разходите, свързани с палетизирането и стабилизирането на товарите, освен вложенията за оборудване, трябва да се имат предвид и разходите, свързани с рециклирането на отпадъците. Тъй като цените на енергията и материалите растат, при избора на метод за стабилизиране трябва да се преценяват общите материални разходи.
Средно взето, съоръженията за обвиване в разтегливо фолио са около 5 пъти по-скъпи от средствата за укрепване с адхезиви. Когато компанията е ангажирана с рециклиране на отпадните опаковки и обвивки, освен балиращото устройство, трябва да се предвидят и допълнителните разходи за контейнери за събиране на отпадъците, за транспортирането им до сепариращите инсталации и за труд по тяхната подготовка за рециклиране. Адхезивният метод за укрепване, освен че използва по-малко материали, позволява при депалетизирането облекчено сепариране и следващо стифиране на опаковките. Не трябва да се забравя, че с нарастването на цените на петрола растат и цените на разтегливите фолиа.
При избора на метод за укрепване е нужно внимателно да се преценяват опциите, свързани с по-малко разходи, възможности за автоматизиране на процесите при гарантиране целостта на опаковките и съобразяване с екологичните изисквания.