„Полиграфснаб“ предлага висококачествени хартии за всички сфери на полиграфическата индустрия в страната. Благодарение на традициите и опита в областта на търговията с хартии днес лидерът на българския хартиен пазар се радва на заслуженото доверие на своите клиенти. През последните 2–3 години компанията инвестира в преработването на отпадъчна хартия. За това, както и за качествата на рециклираната хартия, за икономическата и екологичната ефективност, за отношението на потребителите към нея и за щадящото въздействие върху околната среда, своя опит споделя инж.Пламен Личев.
„Полиграфснаб“ АД е на пазара от 1967 г. Има ли разлика в отношението към хартията преди и сега?
„Полиграфснаб“ АД е най-старата и с най-голям опит от сродните в бранша фирми в България, независимо че историята на фирмата, сравнена с 2100-годишната история на хартията изглежда твърде кратка. Хартията си остава едно от най-ценните открития и в това отношение не бих казал, че има някаква промяна. С годините се увеличи търсенето , а оттам и изискванията на потребителите към нея. Това определи въвеждането на нова техника в производството , както и модернизирането на съществуващата. Днес хартията е неразделна част от културното ни развитие и много важна част от нашето ежедневие.
През последните години фирмата е ориентирана към преработването на отпадъчна хартия. Достатъчно ангажирано ли е обществото ни с тази дейност?
През последните 2–3 години “Полиграфснаб“ АД инвестира в изграждането на площадки за преработка на отпадъчна хартия. В момента разполагаме с две действащи (в София и в Русе), и предстои пускането на трета (в Пловдив). Месечно се преработват около 800 тона хартия, като целта е тази година да бъдат достигнати 12 000 т. Мениджмънтът на фирмата върши всичко това с ясното съзнание, че преработката на хартията е начинът за нейното екологосъобразно управление. За да бъде достатъчно ангажирано обществото ни с тази дейност, трябва да се работи активно за промяна на образованието с цел изграждане на екосъзнание и екокултура у младите хора.
Какво количество хартия се рециклира в България и какви са реалните възможности за това ?
Към момента няма официална статистика. Преди години, когато у нас работеха всички предприятия от хартиената промишленост, количеството рециклирана хартия достигаше 100 000 т на година. В сърцето на кризата имаше сериозен спад и по мое мнение сега то е между 70–80 000 т годишно, а възможностите ни са за много повече, тъй като рециклираме около 35% от цялата отпадъчна хартия. За сравнение капацитетът за преработка на отпадъчна хартия в страната е 135 000 т, а основни консуматори са заводите в Пазарджик, Костенец, Никопол и Костинброд.
Доколко адекватна е държавната политика по отношение рециклирането на хартията, има ли и каква е разликата между отношението към продуктите от рециклирана хартия у нас и в чужбина?
Рециклирането и възстановявянето на хартията в Европа има дълга история. От 2003 г. България не е встрани от този процес. Бяха направени редица изследвания, които доказаха икономическата и екологична ефективност и полза от рециклирането като метод. За да бъдат запазени ценните суровини и материали, се въведе разделното събиране на отпадъци и опаковки, регламентирано чрез Закона за управление на отпадъците и Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки. Разбира се, все още сме много далеч от така наречените „зелени“ държави в Европа — Германия, Великобритания, Дания, Швеция, Австрия и Холандия, където рециклирането и отношението към продуктите от рециклирана хартия е държавна политика. В Холандия 75% от суровината, необходима за производството на хартия и картон, е от вторична хартия, в Дания – 80%, а в Германия – над 67%.
Какъв сертификат за екологичност се ползва в България и какви други сертификати има?
Ако говорим за национален сертификат, какъвто например е Blue Angel на Федералната служба за опазване на околната среда в Германия, в България няма такъв. Ние ползваме международните сертификати — Ecolabel и FSC.
Ecolabel е екостандартът на ЕС. Новото е, че с решение на Европейската комисия от 07.06.2011 г., съгласно регламент № 66/2010, знакът за екомаркировка на ЕС може да бъде присъждан на продукти с намалено въздействие върху околната среда през целия им жизнен цикъл. С оглед на технологичното развитие бяха преразгледани и променени продуктовата група и екологичните критерии. В резултат на това знакът за екомаркировка ще се присъжда на продукти, попадащи в групата „копирна и графична хартия“, без в нея да са включени: вестникарската, фотографската и автокопирна хартия, амбалажната и опаковъчната хартия, както и ароматизираната хартия.
FSC e стандарт, изработен от неправителстваната организация Forest Stewardship Council, което всъщност е норма за определението „добре стопанисвана гора“. Един от световните екологични проблеми е опазването на горите и FSC е ефикасното решение за това в горите да има реален контрол и ограничаване на незаконната сеч. В момента в България по FSC са сертифицирани около 220 000 хектара или само 5% от горите ни. Очакваме и у нас да започне да се прилага схемата за паневропейска сертификация (PEFC), която дава повече възможности от FSC и гарантира, че горите в над 30 държави са отглеждани и управлявани по устойчив начин.
Колко пъти може да бъде рециклирана хартията и как се променя качеството в зависимост от броя на рециклиранията?
За съжаление хартията не може да бъде рециклирана безкрайно като стъклото и металите. Тя може да бъде рециклирана до 8 пъти, защото при смилането влакната постепенно се разкъсват и скъсяват и е необходимо да бъдат добавяни сурови влакна.
Също така голяма част от хартията не може да бъде рециклирана, защото е замърсена и не отговаря на изискванията на стандарт БДС EN 643 за видовете отпадъчни хартии. Предвид факта, че произходът на хартията е от дървесина, тя има висока калорична стойност, така че хартията, която не може да бъде използвана за производството на нова, може да бъде изгаряна и оползотворявана енергийно.
Какво е реалното място на екохартията и какви продукти от рециклирана хартия ползваме днес? Какво е бъдещето на продуктите от рециклирана хартия и готово ли е обществото ни за тях?
Производството на хартия има голям ефект върху околната среда.
Чрез въвеждането на щадящи околната среда технологии драстично бе намалено замърсяването на въздуха и водата в сравнение с периода отпреди 20–30 години.
Рециклирането на хартия е един от начините за намаляване на това вредно влияние. В тази връзка рециклираната хартия ще става все по-значима за живота на планетата. От доста години у нас се ползват продукти, направени от рециклирани влакна. Като пример за широка употреба мога да дам вълнообразния картон (велпапе) и направените от него опаковки. Велпапето е направено от 70% вторични влакна и е 100% рециклируем продукт. Все още сравнително малка е употребата у нас на рециклирана графична хартия и на рециклирана копирна хартия. За да ускорим този процес, е необходимо потребителите да разберат, че могат да ползват продукти, които отговарят на потребностите им, без да притежават по-високо качество от необходимото, както и че ползването на подобен вид хартия е реален принос за намаляване на негативното въздействие върху околната среда.
Какви видове рециклирана хартия предлага „Полиграфснаб“?
„Полиграфснаб“ предлага рециклирана хартия на фирмите Vipap Videm Krsko — Словения и Cartierе Cariolaro – Италия. Рециклираната графична хартия от тези производители е подходяща за ролен и листов офсетов печат и притежава сертфикатите Ecolabel и Blue Angel.
За нуждите на пазара и за собствена консумация фирма „Полиграфснаб“ АД форматира и пакетира рециклирана ролна копирна хартия от същите производители. Характеристиките на тази хартия са идентични с характеристиките на стандартната копирна хартия с изключение на белотата, която е по-ниска.
Съществува ли реална загриженост за опазването на околната среда, или всичко остава в сферата на добрите пожелания?
Трудно е да се отговори еднозначно. Промените в околната среда и влиянието им върху обществото и икономиката, както и свързаните с тях последствия за бъдещото развитие в регионален план, са гореща тема от доста време. Екологията намира все по-голямо място в бизнеса чрез прилагането на модерни и ефективни технологии, съобразени с новите норми и стандарти. Тенденция е организации и фирми от всякакъв вид да подкрепят „зелените инициативи“ и да проявяват все по-голяма загриженост, създавайки система за опазване на околната среда чрез контрол на влиянието на техните действия, продукти и услуги върху околната среда.
В областа на хартиите това означава:
- намаляване използването на хартия в офиса;
- събиране на цялата отпадъчна хартия за рециклиране;
- използване на хартия, произведена от рециклирани материали;
- използване на неизбелвана и нехлорирана хартия.
Освен пряката полза от ограничаването на вредното влияние върху околната среда този процес има и важен психологически аспект – възпитава у хората уважение към естествените ресурси и допринася за реална промяна в индустрията и съзнанието на хората.